WIOSNA TEATRALNA

Od wielu  lat Wiosna Teatralna w VIII LO tworzy tradycję naszej  szkoły- jednak w tym roku zrealizowaliśmy ją  w innej formie- jako Turniej Teatralny. Udało nam  się wykorzystać to, na co pozwala  pandemia- formę zdalną, z wykorzystaniem możliwości Microsoft Teams.  Turniej rozegrany został w następujących kategoriach: 

Kategorie  

Każda klasa wzięła udział w dwóch kategoriach: dotyczącej dramatu (test na MT)  
oraz wybranej spośród:  

  1. Wiedza o teatrze i dramatopisarzach obcojęzycznych
  2. Znajomość twórczości Szekspira
  3. Teatry Lubelszczyzny    
  4. Przygotowanie nagrania własnej scenki, przedstawienia, piosenki . 

Ponadto młodzież miała za zadanie przygotować prezentację multimedialną na wybrany z listy temat dotyczący historii teatru i dramatu  oraz wykonać pracę plastyczną inspirowaną hasłem: „Życie to jest teatr”. 

Szczególne gratulacje należą się klasom, które podjęły się nagrania przedstawień i scenek .  

Oto komentarze jurorów: 

  1.  Klasa 2h : Spektakl “Marwin”   

Jedna z prezentacji najbardziej dostosowana do tematu wydarzenia - “Wiosna Teatralna”, młodzież w ciekawy sposób zinterpretowała sztukę M. Guśniowskiej  wykorzystując motywy i postaci w realizacji autorskiego scenariusza komentującego obecną, pandemiczną rzeczywistość. Rozwiązania sceniczne, jak i kostiumy, przyczyniają się do podniesienia atrakcyjności i złagodzenia komunikatów zawartych w treści etiudy. Na uwagę zasługuje prowadzenie narracji w lekki i przyjemny sposób mimo, że treść jest dość poważna. Godny uwagi jest również happy end „z przesłaniem”.    

  1. Klasa 3e: Animacja poklatkowa “Tajemnica lasu”  

Młodzież wybrała wymagającą metodę prezentacji treści za pomocą animacji poklatkowej przy użyciu plasteliny jako jednego z głównych elementów teatralizacji historii. Plastelina jako tworzywo artystyczne jest niezwykle trudna do animowania. Ogrom pracy, jak i poziom wykonawczy, charakteryzuje się dużym profesjonalizmem. Bardzo przemyślane wykorzystanie efektów dźwiękowych.  Niezwykle dopracowany montaż.   

Klasa przygotowała także montaż słowno- muzyczny „Nic dwa razy się nie zdarza..” w przyjemnym klimacie, choć dotyczy smutnego tematu pożegnania. Bardzo cenne- szczególnie dla uczniów klasy 3e, która w ten oryginalny sposób wykonała „pamiątkowe zdjęcie” z pobytu w VIII LO- będzie co wspominać po latach? 

  1. Klasa 3b: Etiuda „Makbet Potem”  

Etiuda teatralna zainspirowana skeczem Kabaretu Potem w komiczny sposób opowiada przeinterpretowaną historię szekspirowskiego Makbeta.  Wykorzystanie charakterystycznych elementów kostiumów XVI wiecznej mody oraz piwnica jako miejsce akcji podkreślają osadzenie w epoce, natomiast sposób gry, jak i sama treść uwspółcześniają “dzianie się”. Na pochwałę zasługuję utrzymanie energetyki etiudy oraz fakt wyboru skeczu jednego z nielicznych polskich kabaretów artystycznych.   

  1. Klasa 2i słuchowisko „Alicja w krainie czarów”  

Urocze słuchowisko mogące być już w tej chwili ebookiem dla najmłodszych. Dobrze prowadzona narracja nie nuży. Zadanie wymagało zapewne wielu ćwiczeń dykcyjnych i interpretacyjnych w formie, która opiera się na dźwięku i umiejętności pobudzenia wyobraźni odbiorcy. Podział na role uplastycznia wyobrażenie o dzianiu się. Niezwykle pracochłonna animacja zasługuje na ogromny szacunek zarówno ze względu na kunszt techniczny, jak i ze względu na plastyczność i sugestywność obrazu.    

  1. Klasa 1e scenka „Dobrawa (bez cenzury)”  

„Wzięcie na warsztat” historii z początków istnienia naszego kraju jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli odbiorcą etiudy ma być młodzież. Klasie 1e udało się nadać nowy charakter opowieści, opierając się na scence Kabaretu Neo- Nówka. Wykorzystanie otwartej przestrzeni do realizacji etiudy zasługuje na brawa, zwłaszcza ze względu na “występowanie” przed żywym odbiorcą, co w obecnej, pandemicznej sytuacji zrealizowała tylko klasa 1e. Docenić wypada także zaangażowanie aktorów, którzy starali się występować w kostiumach pomimo niesprzyjającej aury.  Historyczny klimat przywołuje też miejsce scenki- Plac po Farze na Starym Mieście.  

  1. Klasa 2b „Dziady”  

Klasa twórczo podeszła do realizacji wielokrotnie przywoływanego scenicznie tekstu A. Mickiewicza poszukując uwspółcześnienia  postaci, a co za tym idzie, samej treści utworu. Wielowarstwowy montaż i  wykorzystanie różnych technik prezentacji zaczerpniętych ze współczesnych sztuk teatralnych (np.. Spektakle TR) uwidacznia wkład pracy i zaangażowanie z jednej strony, z drugiej zaś kreatywność i odwagę w poszukiwaniu własnej drogi wypowiedzi.    

  1. Klasa 1b: “Imagine….”  

Prezentacja oparta jest na  autorskim scenariuszu skonstruowanym przez wszystkich uczniów klasy. Teksty użyte w etiudzie są tekstami najbliższymi uczniom - opisują ich życie lub ich samych. Na takiej samej zasadzie powstały nagrania wideo wykorzystane w etiudzie. Autentyczność, jak i bagaż emocjonalny zawarty w prezentacji, stanowią wartość i siłę przedstawienia.   

Wszystkie prezentacje i nagrania świadczą o ogromnym potencjale uczniów nie tylko w zakresie sztuki scenicznej, takie jak umiejętności wokalne czy aktorskie, ale również o zdolnościach reżyserskich i kreatywności twórczej. Bardzo ważnym elementem jest również wysoki poziom umiejętności technicznych z zakresu montażu i animacji (często bardzo trudnych, jak w przypadku “Alicji w krainie czarów” Klasy 2i).  W dobie pandemii zaangażowanie tak wielu osób w przygotowanie prezentacji na “Wiosnę Teatralną” jest niezwykle budujące i należą się wszystkim wielkie oklaski – na razie, niestety, tylko onlinowe. Warto zaznaczyć spektrum realizacji od działań stricte teatralnych, z przestrzeni teatru dramatycznego, jak i “lalkowego” poprzez działania parateatralne aż po działania bazujące na elementach składowych teatru – takich jak realizacja monologów, recytacji czy wykonania piosenek. Wspaniale, że pojawił się także monodram – jeden z najtrudniejszych teatralnych gatunków scenicznych- gratulujemy uczennicy z 1a.  Docenić wypada także recytacje obcojęzyczne z zakresu dramatu oraz wystąpienia muzyczne- gratulacje dla uczniów z 1b, 1e, 1d, 2i, 3b.  

Wydarzenia towarzyszące turniejowi : 

  1. Spotkanie z Radiem Lublin 
  2. Mini-wykłady teatralne prowadzone przez pracowników UMCS  z Instytutu Filologii Polskiej i Instytutu Neofilologii 

W tym roku głosowanie publiczności na najlepsze przedstawienie odbyło się  poprzez link. 

Poniżej przedstawiamy wyniki końcowe Turnieju Teatralnego 

  • I miejsce zajęła 2h z punktacją 139, 6  
  • II miejsce zajęła 2i z punktacją 132  
  • III miejsce przypadło 2k z punktacją 125,3  
  • Wśród klas pierwszych najwyższą lokatę uzyskała klasa 1a z punktacją 109, 4 (IV lokata w szkole).  
  • Wśród klas trzecich najlepiej wypadła klasa 3e z punktacją 96, 1.  

                                      Gratulujemy zwycięzcom! 

Organizatorzy