Kolejna edycja projektu klasy IIB

Klasa IIB wraz z wychowawczynią Joanną Jabłońską kontynuuje udział w projekcie organizowanym i prowadzonym przez warszawskie muzeum Polin oraz lubelski Teatr NN.

24 listopada był dniem spędzonym w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. Swoją obecność tam klasa rozpoczęła od zapoznania się z wyjątkowym miejscem – Bramą Grodzką, która prowadzi do nieistniejącego już Miasta Żydowskiego. To tak naprawdę przejście pomiędzy dwoma miastami, Miastem Chrześcijańskim i Miastem Żydowskim, to także miejsce spotkania – łączące różne narody, tradycje i religie. Brama Grodzka jest ciekawą przestrzenią architektoniczną służącą obecnie do prezentacji materiałów, dzięki którym w wyjątkowy sposób można zapoznać się z historią; nie tylko Lublina –  miejsca, w którym funkcjonujemy, ale także zrozumieć, jak istotne są próby utrzymania w ludzkiej pamięci tego, co najistotniejsze – życia i obecności człowieka.

Kolejnym krokiem w projekcie było zwiedzanie wystawy „Lublin. Pamięć Miejsca”. Wystawa w swoim zamyśle została stworzona na kształt wnętrza archiwum. Istotnym i poruszającym jej elementem są metalowe regały z tysiącami segregatorów zawierających imiona, nazwiska, zdjęcia, adresy wszystkich tych, którzy żyli w Mieście Żydowskim. Przechodząc przez wystawę, uczniowie widzieli setki zdjęć, słuchali wykreowanych dźwięków przedwojennego miasta. Jednocześnie, w ułożonych na półkach segregatorach, czytali informacje o konkretnych domach i ulicach.

Następnie odbyły się warsztaty poszerzające wiedzę na temat kultury żydowskiej na Lubelszczyźnie. Ukazały one, jak jedno życie ludzkie może opowiadać historię całego narodu.